Reforma niższych lig

Od sezonu 2014/15 dwie 2. ligi (zachodnia i wschodnia) połączą się i powstanie jedna liga ogólnopolska licząca 18 zespołów. W związku z tym, w najbliższym sezonie z obu lig spadnie aż po 10 drużyn, które oczywiścią dołączą do odpowiednich 3. lig. Co ważne, po sezonie 2013/14 awans do 2. ligi wywalczą tylko 2 drużyny, a więc pomiędzy ośmioma mistrzami poszczególnych grup rozegrane zostaną baraże.

Reforma ta ma dla nas bardzo duże znaczenie, ponieważ przy złym układzie spadkowiczów i porażki mistrza w barażach, z 3. ligi dolnośląsko-lubuskiej spaść może aż 7 zespołów! Jeśli jednak KS Polkowice, Chrobry Głogów, Górnik Wałbrzych i Stelmet Zielona Góra utrzymają się, a najlepsza drużyna naszej grupy pomyślnie przebrnie przez baraże, to wówczas ligę opuszczą tylko 3 zespoły.

Poza tym, zarząd PZPN zobowiązał Okręgowe Związki Piłki Nożnej do przeprowadzenie do końca sezonu 2013/14 konsultacji wśród klubów 3-ligowych, dotyczących reorganizacji na tym poziomie rozgrywek. Do końca nadchodzącego sezonu kluby 3. ligi w porozumieniu z OZPN mają podjąć decyzję w sprawie kształtu reformy rozgrywek 3-ligowych, której efekty poznamy na starcie sezonu 2015/16.

Dodaj komentarz